Продолжительность: 12 дней
Пробег: 4000 км.
ПУТЕШЕСТВИЕ СОСТОЯЛОСЬ НА АВТОМОБИЛЕ:Марка: Chevrolet
Хорватія? Що знали про неї? Колишня республіка Югославії. Ще якихось кільканадцять років тому там була війна. А віднедавна до Хорватії пакує валізи на відпочинок добра частина співвітчизників. Країна справді «розцвіла»!
Після педантично-акуратної Угорщини Хорватія дещо по-слов’янському «розхристана» і водночас немилосердно-гарна своїм узбережжям! Словом – Адріатика («Ядрань» по-хорватському).
І це чи не головне багатство Хорватії – вона витягнулася уздовж барвистого узбережжя Південної Європи аж на цілих 1700 кілометрів (після розпаду Югославії Ядрань майже повністю дістався Хорватії!). Рваний, порізаний бухтами, затоками, лагунами берег, тисячі острівців, чиста, мов гірський кришталь вода, а над нею сосни, а поміж ними яхти, катери...
...і просто човники,..
...незмінна руда черепиця і багатюща культурна спадщина Європи. Одним словом, країна Хорватія - королева краси Середземномор’я.
Далмація без далматинців. Бродаріца
Королівська краса поділяється на області: Істрія, Кварнер, Котар, Лиця – захід. Славонія, Бараняча, Срем – схід. А центральна і південна частина «королівства Адріатика» – мальовнича Далмація. З усього природного багатства Далмації вибір зупинили на Шибенику, зокрема маленькій Бродаріці за пару кілометрів від великого Шибеника.
Коли Туреччина славиться переважно своїм «all inclusive» багатотисячних готельних комплексів, то в Хорватії напрочуд популярні (крім зіркових готелів) невеликі пансіонати й окремі вілли.
Один з таких типових двориків нас і зустрів (Rino Jaram, t. mob. +385 (0) 98-963-78-54; fax/tel. +385 (0) 22-351-072; e-mail: rino.jaram.@si.t.com.hr; Apartmani spuga, 4. kolovoza 1941. 12 , 22010, Brodarica. 340 євро за 10 ночей).
Наcелення маленько-затишної Бродаріци - здебільшого туристи. Найчастіше це італійці, німці, угорці, чехи та поляки. Бродаріцу можна обійти за пару годин. А якщо об’їхати, приміром на велосипеді, то й того менше.
Прокат цього транспорту мало не на кожному кутку. Тож «на колесах» тут практично всі.
А ще на катерах і яхтах. Коло кожного дворика – власний міні-причал.
Не мати катера чи яхти? Тільки не для тутешніх!
А з дороги, з катера, яхти – та звідусіль! – відкривається божевільно-запаморочлива краса Адріатичного моря. Йому окрема хвала, тобто «дякую» по-хорватськи.
Колір води неповторний, як повітря над Хорватією. Він не просто синьо-блакитний (часом важко збагнути – небо у воді відбивається, чи навпаки), а з домішкою бірюзового малахіту.
І такої незбагненної чистоти, що навіть, відпливши від берега на пристойну відстань, можна побачити під собою мало не кожен камінчик. А вода Адріатичного моря майже вдвічі солоніша, ніж у Чорному.
Хорватію вважають однією з екологічно найчистіших місць у світі і країною, що найменш постраждала від урбанізації.
Над багатьма хорватськими пляжами розвіваються «блакитні прапори» – символи якості послуг і чистоти моря.
Високі гори захищають узбережжя від холодних північних вітрів (аякже проїхали 14 тунелів!). Така собі тепла «чашечка».
Mozete li preporuciti dobar restoran?
Порадити добрий ресторан? Після прогулянки хорватські делікатеси – це святе! Численні коноби (кафешки) розкидані тут довкола: незмінний фаворит у назвах будь-чого, зокрема і їстівного, «Ядрань», далі «Дельфін», «Каратель» і т. д. Ну, а найрозкішніша - однозначно тутешня «Златна Рибіца».
Почати можна з «молім». («Будь-ласка» хорватською. Відчуваєте скільки експресії? «Молім»!) І на вас чекають найрізноманітніші середземноморські страви з великою кількістю рибних делікатесів. Їх найкраще запивати розкішними хорватськими винами, які визнані у всьому світі!
Білл Гейтс, Гаррі Каспаров і всі-всі-всі
Що спільного між Біллом і Гаррі? Кажуть, обидва відпочивають у Хорватії. Якщо Білл полюбляє розсікати натягнуте, мов простирадло море, на власній яхті, то чемпіон світу з шахів, подейкують, облюбував один з островів – Красний (тобто «гарний»). І навіть збирався його придбати. Втім, говорять, обмежився віллою.
Атож, островів Хорватія має 1136 (при чому населені з них тільки 67) – є з чого вибирати світовим знаменитостям. Найбільші острови Брач, Хвар, Крк, Црес. А щоб зрозуміти, що таке взагалі хорватський острів...
...і з «чим його їдять» пливемо на найближчий – крихітний Крапані. А їдять тут усе з оливковою олією (як, між іншим, у всій Хорватії)! Оливковими деревами засаджена добра частина острова. З незмінними кам’яними парканчиками.
Невелика острівна фабрика Св. Лоренцо виробляє «Djevicansko maslinovo ulje» (так звучить «еxtra vergine» хорватською) ще з 1584 р.
Оливкова олія щедро приправлена коралами, губками, амфорами тутешньої галереї. Крапані – європейський губковий і кораловий центр. Тутешні з цього живуть століттями.
А ще з риболовлі.
Взагалі хорвати довгожителі, бо не заморочуються усілякими дурницями, а спокійно вудять рибу...
...і роблять ракію (43-градусну – не інакше). Найпопулярніша – «Сливовиця».
У часи середньовіччя, 1446 р., Крапані належав францисканцям, які збудували тут монастир. Сьогодні, тиняючись вуличками, можна натрапити на кілька – незмінно аскетичних – острівних церков.
Поруч туляться-тиснуться один до одного, немов склеєні, будиночки. Колоритно? Тут про це не думають. Тут просто так живуть.
Такі острівці ідеальні для тих, хто віддає перевагу втечі від сучасного темпу життя і прагне остаточно забути про цивілізацію на островах.
Ви палкий прихильник «зіркового» відпочинку? На крихітному острівці поміж віл затесався і 4-зірковий готель, який завжди врятує спраглих до такого релаксу.
Утім, за будь-яких варіантів, найкращий друг у хорватську спеку однозначно – сладольод – хорватське «морозиво».
Воно надихає туриста на нові вештання вуличками. Ну а продавця крамнички на хороший виторг надихає гордість хорватів Бланка Власіч! Олімпійська чемпіонка зі стрибків у висоту, що мешкає у сусідньому Спліті.
Але хоч би яка була спека острівні бабці вбрані у незмінний національний увесь закритий чорний одяг.
...Час тут летить божевільно-швидко, як усе хороше. Вечір змінює день – і навпаки.
Часом спадає на думку, що Хорватія – це не країна. Це – мрія.
Але! За бажання вона завжди може стати реальністю.
Источник: http://www.doroga.ua/Pages/ReportDetails.aspx?ReportID=270